Марина Кузманова (mamma) - създателят на bg-mamma.com
31 Mar 08 | Интервю
Марина Кузманова е една от най-известните жени в България, но хората я познават като mamma от форумите на bg-mamma.com. Тя е създател на най-големия сайт в страната за майки и родилки. От bg-mamma.com са стартирали редица граждански инициативи, които се застъпват, както за правата на майките и родилките, така и за правата на децата. Сайтът може да се похвали с това, че е може би e един от най-влиятелните за образуването на адекватно гражданско общество по редица въпроси. Марина застана пред bTOURISM, говорейки за ролята на съвременната жена, майката, политическите институции и социалната обстановка в страната.
Понятието модерна е доста широко. За някои жени “модерна” означава всеки месец да са с напълно обновен гардероб. За други означава да имат последните парфюми, дизайнерски колекции и 40 чифта обувки. За трети, модерна означава разкрепостеност в секса, семейните отношения и т.н. За всеки понятието модерна е индивидуално. Ако имам предвид всички тези неща, които изброих, определено аз не съм модерна жена. Няма да ме видите да пазарувам неща, които няма да използвам, не робувам сляпо на модата. За мен е по-важно мисленето, осведомеността за света, адекватността спрямо обстановката наоколо. Човек трябва да е адекватен на ситуацията. Било като световна, като ситуация в България, като информираност. Точно това се опитваме да направим в сайта. Да дадем нужната информация на всяка жена, да не се направлява от това кое е вярно и кое не е, кое е правилно и кое не е, а жената да има възможност за информиран избор - да разполага с нужната информация, но сама да мисли и сама да прецени какво решение да вземе.
ДДа, но забелязвам, че много жени след като родят зарязват себе си, зарязват всичко. Интелектуално развитие, кариера, поддържане на външен вид и всичко останало и това е в името на детето. Трябва да се намери балансът. Всяка жена трябва да продължава да бъде жена, т.е. жена на мъжа си, да бъде привлекателна, подържана, със самочувствие. Не можеш да приемеш за нормално след като родиш едно дете и повече да не се сетиш да си оправиш прическата, а да си стоиш постоянно с анцуга и джапанките. Нещото, което мен лично ме е карало да се чувствам много добре, е когато детето дойде и ми каже: “Ти си най-хубавата мама!” Дори и да знаеш, че не е така самият факт, че то го оценява те кара да се чувстваш добре.
Не, не. Това отново е въпрос на личен избор. Ако се разходите по парка ще видите много добре изглеждащи майки, с модерна визия и виждане за света. Жени, които въобще не са лоши майки. Те полагат всички грижи за своите деца и според мен заробването с детето не е оправдано. Детето не поставя окови. Да, има неща с които трябва да се съобразяваш, но това не е затвор. И винаги има начин да продължиш да живееш, разбира се, по някакви други правила, но достатъчно свободно с детето си.
Тук идва другият момент - бащата. Когато той осъзнава това и помага в отглеждането и грижите за детето, тогава нещата са много по лесни. Когато семейството е цяло, а не майката да отговаря за всичко в къщата, плюс отглеждането на детето, а бащата да си остане с начина на живот и поведение какъвто е бил и преди раждането. Е, така не става! Нещата няма как да не се променят. Но винаги можеш да си направиш така програмата, че детето да не е ощетено, да е с теб и в същото време да водиш пълноценен живот.
ЗЗа съжаление, разликата между големите и малките градове е огромна. Хората, с които аз комуникирам са с едно стъпало по-нагоре, те са с образование, с достъп до интернет, някакъв социален статус. Друго е когато една жена има информация, не само за това как се гледа детето, за модата, за света като цяло. В момента, в който мръднете от големия град, нещата са коренно различни, там времето е спряло. Там все още властват такива стереотипи, налагани от предания, майки, тъщи, свекърви, баби. Но нещата се променят. В последните 5-6 години виждам у майките, които ни пишат, желание да се информират. Това, както казах, е основата. Следва обработката на тази информация и взимането на решение. Те търсят статии, съвети, но трябва и много добре ги пресяват и анализират. Самата жена трябва да може да мисли. Не може когато детето вдигне температура да му дадеш аналгин, само защото си прочел на едно място, че така се прави и не си се информирал достатъчно за рисковете.
Не. Аз винаги съм търсила мъж, за когото жената не е робиня, слугиня и т.н., а да ме приема като личност, като приятел, с уважение и като жена. И при положение, че аз успях вече два пъти да открия такъв мъж, то това означава, че те не са чак такава рядкост.
Относно патриархалното мислене, била съм свидетел на подобно отношение от страна на хора, които не са ми толкова близки. Но тези около мен, моите родители, родителите на съпруга ми, те са наясно, че нещата се променят, че не са същите както преди 50 години.
Няма да забравя, една случка докато бях бременна. Бях облечена в една рокличка – не беше нито къса, нито толкова предизвикателна, а нормална рокля до коленете. Една баба на улицата обаче просто ме направи на нищо. Според нея е трябвало да прикрия бременността си. За съжаление, подобно мислене може да се срещне навсякъде, дори в центъра на София. Няма нищо срамно в бременността.
Ти беше казал и нещо друго, че била и единствената. Не е единствената. Аз вярвам и в една друга теория: всеки човек някъде има своя половинка и може да си я намери. В този смисъл не е единствената. Но като най-чистата, най-здравата, най-силната, тогава да! Няма друга толкова опрощаваща любов. Говорим не само за духовна връзка. Тя не се къса в момента на раждането, а остава като невидима нишка, която ни свързва. Може да звучи доста странно, да минаваме към света на парапсихологията, но винаги съществува връзката между майка и дете. И тя се допълва непрекъснато. Аз не съм майка-орлица. Не съм майка, която трепери над децата си, бди непрекъснато над тях и следи всяка тяхна стъпка. Това не означава, че не съм свързана с тях. Нееднократно ми се е случвало да усещам децата си. Такава връзка не може да се изгради. Както например връзката с приятели може да се спечели и изгради. С децата това е вътрешно усещане.
Отново навлизаме в сферата на условностите. Какво означава да си грижовен? Това, че съм позволила на детето си, което е във втори клас да ходи само на училище прави ли ме по-малко грижовна? Моето виждане е леко изкривено, защото майките, които посещават bg-mamma са хора, които желаят да получат информация за това как да се грижат за децата си. И това автоматично ги вкарва в графата жени, които са грижовни, които са заинтересовани. От друга страна, идва проблемът с изоставените деца. Да, тук става дума за биологически майки. Според мен обаче жена, която е осиновила едно дете и го е отгледала като свое е много повече майка отколкото жената, която само му е дала живот.
Около 60-70 000 са регистрираните потребители, като фиктивни са около 5-10 000. Говоря за неактивни регистрации, припокриващи се регистрации, но те периодично се почистват.
На шега. Постепенно и на шега....(усмихва се) Когато стартираше сайтът, аз пишех в клуб Бъдещи майки в dir.bg. Бяхме около 40-50 жени активно пишещи там и за времето си това беше единственото място, където можехме да споделяме информация. По това време течеше конкурс за български сайт и аз участвах в него с един друг проект. Публиката беше тази, която гласуваше и аз разговарях с жените, че ако ударят едно рамо и спечелим някаква награда ще направя сайтче на клуба. Не толкова за бременността и за раждането, а на клуба. Първоначално идеята беше да съберем на едно място информацията, която си споделяхме и също да направим фото галерия на майките и дечицата от клуба в Dir.bg. Впоследствие спечелихме награда от конкурса и започнахме работата по сайта. Заедно с жените от dir.bg писахме по теми за бременност, раждане, ролята на бащата и т.н. И до ден днешен в архивите на dir.bg могат да се намерят първите теми, с които е зароди идеята bg-mamma. По-късно се появиха няколко предложения как да се казва сайта. Минахме през бърборани, щъркели и т.н. Накрая реших да е bg-mamma и така се роди. В последствие всички тези жени, които бяха в dir.bg започнаха да събират материали. И само в рамките на 3-4 месеца ние имахме около 1000 статии, защото разполагах с огромен екип. Те бяха много организирани и ентусиазирани. Но не сме започвали с някакъв бизнес план или някаква грандиозна идея.
Марина Кузманова е една от най-известните жени в България, но хората я познават като mamma от форумите на bg-mamma.com. Тя е създател на най-големия сайт в страната за майки и родилки. От bg-mamma.com са стартирали редица граждански инициативи, които се застъпват, както за правата на майките и родилките, така и за правата на децата. Сайтът може да се похвали с това, че е може би e един от най-влиятелните за образуването на адекватно гражданско общество по редица въпроси. Марина застана пред bTOURISM, говорейки за ролята на съвременната жена, майката, политическите институции и социалната обстановка в страната.
Марина, ти си студентка по информатика, имаш две деца, освен това си създател на един от най-посещаваните сайтове в България. Kакво е твоето виждане за жената от XXI век? Какво трябва да притежава тя, за да се нарече модерна? Социален и професионален статут, сексуална освободеност?
Понятието модерна е доста широко. За някои жени “модерна” означава всеки месец да са с напълно обновен гардероб. За други означава да имат последните парфюми, дизайнерски колекции и 40 чифта обувки. За трети, модерна означава разкрепостеност в секса, семейните отношения и т.н. За всеки понятието модерна е индивидуално. Ако имам предвид всички тези неща, които изброих, определено аз не съм модерна жена. Няма да ме видите да пазарувам неща, които няма да използвам, не робувам сляпо на модата. За мен е по-важно мисленето, осведомеността за света, адекватността спрямо обстановката наоколо. Човек трябва да е адекватен на ситуацията. Било като световна, като ситуация в България, като информираност. Точно това се опитваме да направим в сайта. Да дадем нужната информация на всяка жена, да не се направлява от това кое е вярно и кое не е, кое е правилно и кое не е, а жената да има възможност за информиран избор - да разполага с нужната информация, но сама да мисли и сама да прецени какво решение да вземе.
Искаш да кажеш, че модерната жена е един нормален човек?
ДДа, но забелязвам, че много жени след като родят зарязват себе си, зарязват всичко. Интелектуално развитие, кариера, поддържане на външен вид и всичко останало и това е в името на детето. Трябва да се намери балансът. Всяка жена трябва да продължава да бъде жена, т.е. жена на мъжа си, да бъде привлекателна, подържана, със самочувствие. Не можеш да приемеш за нормално след като родиш едно дете и повече да не се сетиш да си оправиш прическата, а да си стоиш постоянно с анцуга и джапанките. Нещото, което мен лично ме е карало да се чувствам много добре, е когато детето дойде и ми каже: “Ти си най-хубавата мама!” Дори и да знаеш, че не е така самият факт, че то го оценява те кара да се чувстваш добре.
Съвместими ли са съвременната жена и майката? Едно дете заробва ли те, поставя ли някакви решетки?
Не, не. Това отново е въпрос на личен избор. Ако се разходите по парка ще видите много добре изглеждащи майки, с модерна визия и виждане за света. Жени, които въобще не са лоши майки. Те полагат всички грижи за своите деца и според мен заробването с детето не е оправдано. Детето не поставя окови. Да, има неща с които трябва да се съобразяваш, но това не е затвор. И винаги има начин да продължиш да живееш, разбира се, по някакви други правила, но достатъчно свободно с детето си.
Но в България има едни други стереотипи, малко патриархални, че майката трябва да бъде заробена...
Тук идва другият момент - бащата. Когато той осъзнава това и помага в отглеждането и грижите за детето, тогава нещата са много по лесни. Когато семейството е цяло, а не майката да отговаря за всичко в къщата, плюс отглеждането на детето, а бащата да си остане с начина на живот и поведение какъвто е бил и преди раждането. Е, така не става! Нещата няма как да не се променят. Но винаги можеш да си направиш така програмата, че детето да не е ощетено, да е с теб и в същото време да водиш пълноценен живот.
Освободиха ли се българите точно тези стереотипи, наложени от дългия период на комунизма: майката си е вкъщи и си гледа детето и къщата?
ЗЗа съжаление, разликата между големите и малките градове е огромна. Хората, с които аз комуникирам са с едно стъпало по-нагоре, те са с образование, с достъп до интернет, някакъв социален статус. Друго е когато една жена има информация, не само за това как се гледа детето, за модата, за света като цяло. В момента, в който мръднете от големия град, нещата са коренно различни, там времето е спряло. Там все още властват такива стереотипи, налагани от предания, майки, тъщи, свекърви, баби. Но нещата се променят. В последните 5-6 години виждам у майките, които ни пишат, желание да се информират. Това, както казах, е основата. Следва обработката на тази информация и взимането на решение. Те търсят статии, съвети, но трябва и много добре ги пресяват и анализират. Самата жена трябва да може да мисли. Не може когато детето вдигне температура да му дадеш аналгин, само защото си прочел на едно място, че така се прави и не си се информирал достатъчно за рисковете.
Ти самата срещала ли си някакви патриархални останки, които да те дразнят като жена и майка?
Не. Аз винаги съм търсила мъж, за когото жената не е робиня, слугиня и т.н., а да ме приема като личност, като приятел, с уважение и като жена. И при положение, че аз успях вече два пъти да открия такъв мъж, то това означава, че те не са чак такава рядкост.
Етимологията на думата обичам идва от славянски корен и буквално означава „уча се”, „научавам се”, „привиквам”. Аз поддържам тази теория, но изключението е при обичта между майка и дете. Да бъдем тривиални, има ли по-чиста любов от тази?
Ти беше казал и нещо друго, че била и единствената. Не е единствената. Аз вярвам и в една друга теория: всеки човек някъде има своя половинка и може да си я намери. В този смисъл не е единствената. Но като най-чистата, най-здравата, най-силната, тогава да! Няма друга толкова опрощаваща любов. Говорим не само за духовна връзка. Тя не се къса в момента на раждането, а остава като невидима нишка, която ни свързва. Може да звучи доста странно, да минаваме към света на парапсихологията, но винаги съществува връзката между майка и дете. И тя се допълва непрекъснато. Аз не съм майка-орлица. Не съм майка, която трепери над децата си, бди непрекъснато над тях и следи всяка тяхна стъпка. Това не означава, че не съм свързана с тях. Нееднократно ми се е случвало да усещам децата си. Такава връзка не може да се изгради. Както например връзката с приятели може да се спечели и изгради. С децата това е вътрешно усещане.
Покрай bg-mamma смяташ ли , че българската майка е грижовна майка?
Отново навлизаме в сферата на условностите. Какво означава да си грижовен? Това, че съм позволила на детето си, което е във втори клас да ходи само на училище прави ли ме по-малко грижовна? Моето виждане е леко изкривено, защото майките, които посещават bg-mamma са хора, които желаят да получат информация за това как да се грижат за децата си. И това автоматично ги вкарва в графата жени, които са грижовни, които са заинтересовани. От друга страна, идва проблемът с изоставените деца. Да, тук става дума за биологически майки. Според мен обаче жена, която е осиновила едно дете и го е отгледала като свое е много повече майка отколкото жената, която само му е дала живот.
Колко майки са се регистрирали в bg-mamma?
Около 60-70 000 са регистрираните потребители, като фиктивни са около 5-10 000. Говоря за неактивни регистрации, припокриващи се регистрации, но те периодично се почистват.
Как го направихте, каква беше идеята, кога и защо?
На шега. Постепенно и на шега....(усмихва се) Когато стартираше сайтът, аз пишех в клуб Бъдещи майки в dir.bg. Бяхме около 40-50 жени активно пишещи там и за времето си това беше единственото място, където можехме да споделяме информация. По това време течеше конкурс за български сайт и аз участвах в него с един друг проект. Публиката беше тази, която гласуваше и аз разговарях с жените, че ако ударят едно рамо и спечелим някаква награда ще направя сайтче на клуба. Не толкова за бременността и за раждането, а на клуба. Първоначално идеята беше да съберем на едно място информацията, която си споделяхме и също да направим фото галерия на майките и дечицата от клуба в Dir.bg. Впоследствие спечелихме награда от конкурса и започнахме работата по сайта. Заедно с жените от dir.bg писахме по теми за бременност, раждане, ролята на бащата и т.н. И до ден днешен в архивите на dir.bg могат да се намерят първите теми, с които е зароди идеята bg-mamma. По-късно се появиха няколко предложения как да се казва сайта. Минахме през бърборани, щъркели и т.н. Накрая реших да е bg-mamma и така се роди. В последствие всички тези жени, които бяха в dir.bg започнаха да събират материали. И само в рамките на 3-4 месеца ние имахме около 1000 статии, защото разполагах с огромен екип. Те бяха много организирани и ентусиазирани. Но не сме започвали с някакъв бизнес план или някаква грандиозна идея.